Dünyanın bir çok yerinden 35 sanatçıyı buluşturan “Tuvalde İz Bırakan Kudüs” sergisi ziyaretçilerle buluştu. Küratör Adnan Alahmad, sanatçıların Kudüs’ü her yönüyle ele aldığını, serginin Kudüs ile İstanbul’un selamlaşması olduğunu söyledi.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Kudüs Platformu ve Marmara Üniversitesi tarafından düzenlenen “Osmanlı Döneminde Kudüs Uluslararası Sempozyumu” Cevahir Kongre Merkezi’nde gerçekleşti. 1516 yılının sonunda Osmanlı topraklarına katılan Kudüs’ün ele alındığı sempozyumda bir de “Tuvalde İz Bırakan Kudüs” adlı sergi de ilk kez İstanbullularla buluştu. Sergide dünyanın farklı ülkelerinde yaşayan 35 sanatçının eserleri yer aldı.

ORTADOĞU’NUN GÖZÜNDEN

Serginin küratörlüğünü üstlenen Kalimat Sanat Galerisi’nden Suriyeli sanatçı Adnan Alahmad, “Eserlerimiz, Cezayir, Fransa, İspanya, İtalya, İngiltere, Almanya, Suriye, Lüban, Ürdün, Bahreyn, Suudi Arabistan ve Cezayir’de yaşayan Ortadoğu coğrafyasının ünlü ressamları tarafından çizildi. Her sanatçı Kudüs’ü kendi gördüğü açıdan resmetti. Bu sergiyi Kudüs ile İstanbul’un selamlaşması olarak görüyorum. Yani camilerin ve kubbelerin birbirine seslenmesidir” dedi.

ACI VE GÖZYAŞI VAR

Sergide yer alan Suriyeli sanatçı İbrahim Alhasoun ise eserlerinde karmaşayı işlediğini belirterek “Tablolarıma dokunarak acıyı hissedebilir. Bugün hem Suriye’de hem de Filistin’de acı ve gözyaşı var. Bu savaşların en ağır bedelini çocuklar ödüyor. Bu nedenle eserlerimde çocukları işliyorum” şeklinde konuştu. İtalya’da yaşayan Iraklı Amed Sharef ise eserlerinde yıkık dökük haraberleri konu aldığını belirterek “Yıkık yerler benim içimde bir güzelliğe dönüştü. Çalışmalarımı kum ve kerpiç kullanarak oluşturdum. Eserlerimi inceleyenler bu duyguyu hemen hissediyor. Ayrıca çalışmalarımda kuşları kullanarak özgürlüğü sembolize ettim. Umarım Kudüs yüne özgür olur” ifadelerini kullandı.

Hanzala’nın orijinal çizimleri de var

Filistinli karikatürist Naci El Ali’nin sembol karakteri Hanzala’nın dünyada hiç görülmemiş orijinal çizimleri de sergide yer aldı.

Kaynak: http://www.yenisafak.com/hayat/istanbul-ve-kudus-selamlasti-2651639