Cumhurbaşkanlığı himayelerinde Kudüs Platformu tarafından düzenlenen “Osmanlı Döneminde Kudüs Uluslararası Sempozyumu” İstanbul Cevahir Kongre Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek sempozyumun açılışına katılan Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, burada yaptığı konuşmada şunları söyledi:
Osmanlı Barışı uygulamasından bugün de insanlığın çıkaracağı çok dersler var. O günkü Osmanlı’nın Kudüs kriterlerini bugünkü insanlığın barış kriterleri haline nasıl getireceğiz? Avrupa kıtası, birkaç milyon yabancıya tahammül edemiyor.
Hani özgürlük, barış, diğer dinlere saygı vardı? ‘Türkler dışarı’ diye duvarlara yazıyor, camilerin kapılarına gamalı haç işaretleri koyuyor. Partilerin başkanları ‘İslam yasaklanmalı, Müslümanlar da Avrupa kıtasından dışarı atılmalı’ diyor. Knesset’te alınan karar, Kudüs’te ezanın yasak hale getirilmesidir. Bu siyasi ve kültürel baskı olarak Filistin halkının üzerinde Demokles’in kılıcı gibi tutuluyor.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş konuşmasının ardından “Kudüs İstanbul 2017” sergisinin açılışını yaptı. Kurtulmuş, serginin kuratörü Suriyeli sanatçı Adnan Alahmad’dan bilgi aldı.

Kaynak: http://www.sabah.com.tr/gundem/2017/04/30/kudus-sempozyumu-basladi