Kudüs ve Filistin’de Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın “One Minute” çıkışıyla beraber zirveye taşınan ‘Türkiye teveccühünü’ ülkemiz insanına da gereğince yansıtmak.
Dünya tarihi boyunca pek çok medeniyetin yaşadığı, dini, siyasi ve ticari gelişmelerin merkezinde yer alan Kudüs’ün tarihi ve sanatsal zenginliklerini ortaya çıkarmak.

Müslümanların ilk kıblesi olmasının ötesinde bütün semavi dinlerin yolunun geçtiği Kudüs’teki Peygamberleri, kabir, makam ve izleriyle birlikte ülkemiz insanına hatırlatmak.
Daha çok Müslümanın Mescid-i Aksa’yı ziyaret etmesini sağlamak. Diyanet İşleri Başkanlığı’nın Kudüs bağlantılı umre ziyaretlerine olan talebi arttırmak.

Dünyanın özellikle Ortadoğu’nun sıkıntılı günler yaşadığı dönemde insanlığı Kudüs ortak paydasında birbirine yakınlaştırarak kardeşlik bağlarını pekiştirmek.
Dünyadaki barışın yolunun Kudüs’te ki barıştan geçtiğini ve bunun Osmanlı modeliyle sağlanabileceğini vurgulamak.

Osmanlının dört yüzyıl yönettiği, imar ve inşa ederek yüksek medeniyet ile huzur getirdiği Kudüs’ü yalnızca İsrail’in Müslümanlara uyguladığı baskı ve şiddet politikaları ile anmayıp, tıpkı İstanbul gibi kadim medeniyetimizin önemli bir parçası ve bir Osmanlı şehri olduğunun yeniden hatırlanmasını sağlamak.
Tüm bu hedefler çerçevesinde 2017 yılı “KUDÜS YILI” ilan edilerek, ülkemizdeki tüm ilgili kurum ve kuruluşlarla eş zamanlı çalışmalar başlatılacak, kamuoyunda güçlü ve doğru bir Kudüs bilinci oluşturulacaktır.


Tüm bu mesajları dünyaya, kültür, sanat ve sporun evrensel diliyle iletmek.